Dizüstü bilgisayar kullanan kişilerin sık karşılaştığı sorunlardan biriside klavye sorunudur. Çünkü klavyenin bozulması ya da üzerine sıvı dökülmesi bilgisayarın kullanılmamasına neden olur. Peki klavyeye sıvı döküldüğünde ne yapılmalıdır? Çözüm önerileri nelerdir? İşte sıvı dökülen dizüstü bilgisayarınızı sorunsuz kullanmaya devam etmenin ipuçları

Klavyeye sıvı döküldüğünde yapılması gerekenler

Klavyeye sıvı döküldüğü zaman çok hızlı olmanız gerekir. Hemen adaptörü çıkarıp dizüstü bilgisayarınızı kapatmalısınız. Daha sonra dizüstü bilgisayarınızı ters çevirip sıvının işlemcilere gelmesini engellemelisiniz. Asla ama asla saç kurutma makinesi ile kurulamaya kalkmayın. Bu sizin hem klavyenizin tuşlarını eritecektir hem de sıvının daha çok bilgisayarın içine gitmesine sebep olacaktır.

Bilgisayarın klavyesini açıp temizleyin

Eğer klavyeniz kolay çıkabiliyorsa ya da siz klavyenizi çıkartmasını biliyorsanız klavyenizi sökün. Daha sonra elinize kuru bir bez alıp klavyenizi kurulayın. Klavyenizi kuruladıktan sonra hemen dizüstü bilgisayarınıza takmayın. İyice kurumasını bekleyin. Klavyeniz tam olarak kuruduğunda tekrar dizüstü bilgisayarınıza takın ve bilgisayarı hemen başlatmayın işlemcilere sıvı gitmiş ise onun kurumasını beklemelisiniz. 1-2 gün sonra açıp deneyin. Eğer her şeyi hızlı ve düzgün yaptıysanız muhtemelen klavyeniz çalışacaktır.

Klavyeye sıvı kaçmasını engellemek için ne yapılmalı

Çok bilinen durumlardan biriside olsa klavyenize sıvı dökülmesini engellemek istiyorsanız bilgisayarınızın yanında sıvı tüketmemeye özen gösterin. Birde bilgisayarın etrafında ağzı açık içecek bulundurmayın.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment